American Electrical Inc. P-420-35003
Part No.:
P-420-35003
Manufacturer:
American Electrical Inc.
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Package:
Description:
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 3.5MM
Shipping
P-420-35003 Information
Manufacturer:
American Electrical Inc.
Series:
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Type:
Plug, Female Sockets
Number of Positions:
3
Positions Per Level:
3
Number of Levels:
1
Pitch:
0.138" (3.50mm)
Header Orientation:
Plug Wire Entry:
180°
Termination Style:
Screw
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Current - IEC:
Voltage - IEC:
Current - UL:
10 A
Voltage - UL:
300 V
Wire Gauge or Range - AWG:
16-26 AWG
Wire Gauge or Range - mm²:
Color:
Green
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C