Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | P42001D3 |
| Manufacturer | Knick |
| Series | VariTrans |
| Packaging | Box |
| Product Status | Active |
| Type | Voltage Transducer |
| Input Range | ±2200V (Configurable) |
| Output | ±20mA, ±10V (Configurable) |
| Isolation | 2200VAC/DC (Working), 10000VAC (Test) |
| Response Time | 110µs |
| Accuracy | ±0.3% |
| Voltage - Supply | 20 ~ 253VAC/DC |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Operating Temperature | -10°C ~ 70°C |
| Approval Agency | UL |
The following parts include "P42001D3" in Silicon Labs P42001D3.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.