Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | P29001P2/01 |
| Manufacturer | Knick |
| Series | VariTrans |
| Packaging | Box |
| Product Status | Active |
| Type | Voltage Transducer |
| Input Range | ±100V (Configurable) |
| Output | ±20mA, ±10V (Configurable) |
| Isolation | 1000VAC/DC (Working), 5400VAC (Test) |
| Response Time | 200µs |
| Accuracy | ±0.1% |
| Voltage - Supply | 20 ~ 230VAC/DC |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Operating Temperature | -25°C ~ 70°C |
| Approval Agency | cULus |
The following parts include "P29001P2/01" in Silicon Labs P29001P2/01.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.