Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | P1MB1PC06 |
| Manufacturer | Lovato Electric |
| Series | P1MB1P |
| Packaging | Box |
| Product Status | Active |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Breaker Type | Thermal Magnetic |
| Current Rating (Amps) | 6A |
| Voltage Rating - AC | 230 V |
| Voltage Rating - DC | 60 V |
| Actuator Type | Lever |
| Number of Poles | 1 |
| Illumination | None |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
| Approval Agency | CSA C22.2 No. 235, cURus, EAC, IEC 60898-1, IEC 60947-2, TUV-Rheinland, UL 1077 |
The following parts include "P1MB1PC06" in Silicon Labs P1MB1PC06.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.