Amphenol Anytek OQ2253000000G
Part No.:
OQ2253000000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Package:
Description:
TERM BLOCK HDR 22POS VERT 5.08MM
Shipping
OQ2253000000G Information
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Series:
OQ
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Header, Male Pins, Shrouded (2 Side)
Number of Positions:
22
Positions Per Level:
22
Number of Levels:
1
Pitch:
0.200" (5.08mm)
Header Orientation:
Vertical
Plug Wire Entry:
Termination Style:
Solder
Mounting Type:
Through Hole
Current - IEC:
Voltage - IEC:
Current - UL:
20 A
Voltage - UL:
300 V
Wire Gauge or Range - AWG:
Wire Gauge or Range - mm²:
Color:
Black
Operating Temperature:
-40°C ~ 115°C