Amphenol Anytek OP1663000000G
Part No.:
OP1663000000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Package:
Description:
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 8MM
Shipping
OP1663000000G Information
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Series:
OP
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Header, Male Pins, Unshrouded
Number of Positions:
16
Positions Per Level:
16
Number of Levels:
1
Pitch:
0.315" (8.00mm)
Header Orientation:
Vertical
Plug Wire Entry:
Termination Style:
Solder
Mounting Type:
Through Hole
Current - IEC:
Voltage - IEC:
Current - UL:
10 A
Voltage - UL:
300 V
Wire Gauge or Range - AWG:
Wire Gauge or Range - mm²:
Color:
Operating Temperature:
-40°C ~ 115°C