Ohmite OC2K104E-TR
Part No.:
OC2K104E-TR
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Description:
RES 100K OHM 10% 1W AXIAL
Shipping
OC2K104E-TR Information
Manufacturer:
Ohmite
Series:
OC
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
100 kOhms
Tolerance:
±10%
Power (Watts):
1W
Composition:
Ceramic
Features:
High Voltage, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:
0/ -800ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 230°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.311" Dia x 0.752" L (7.90mm x 19.10mm)