Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | NTP337M6.3TRD(25)F |
| Manufacturer | NIC Components Corp |
| Series | NTP |
| Package/Case | 2917 (7343 Metric) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 330 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| Type | Molded |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 25mOhm @ 100kHz |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Size / Dimension | 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.122" (3.10mm) |
| Lead Spacing | - |
| Manufacturer Size Code | D |
| Ratings | - |
| Features | General Purpose |
The following parts include "NTP337M6.3TRD(25)F" in Silicon Labs NTP337M6.3TRD(25)F.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.