Amphenol Anytek ND0470500000G
Part No.:
ND0470500000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Package:
Description:
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5MM
Shipping
ND0470500000G Information
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Series:
ND
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Plug, Card Edge
Number of Positions:
4
Positions Per Level:
4
Number of Levels:
1
Pitch:
0.197" (5.00mm)
Header Orientation:
Plug Wire Entry:
180°
Termination Style:
Screwless - Spring Cage, Tension Clamp
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Current - IEC:
Voltage - IEC:
Current - UL:
8 A
Voltage - UL:
300 V
Wire Gauge or Range - AWG:
16-26 AWG
Wire Gauge or Range - mm²:
Color:
Green
Operating Temperature:
-40°C ~ 115°C