Amphenol Anytek NB14A0800000G
Part No.:
NB14A0800000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Package:
Description:
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 7.5MM
Shipping
NB14A0800000G Information
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Series:
NB
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Plug, Male Pins
Number of Positions:
14
Positions Per Level:
14
Number of Levels:
1
Pitch:
0.295" (7.50mm)
Header Orientation:
Plug Wire Entry:
180°
Termination Style:
Screwless - Spring Cage, Tension Clamp
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Current - IEC:
Voltage - IEC:
Current - UL:
8 A
Voltage - UL:
300 V
Wire Gauge or Range - AWG:
12-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm²:
Color:
Gray
Operating Temperature:
-40°C ~ 115°C