Microchip Technology MXPLAD6.5KP10CAE3
Part No.:
MXPLAD6.5KP10CAE3
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
Nonstandard SMD
Description:
TVS DIODE 10VWM 17VC PLAD
Shipping
MXPLAD6.5KP10CAE3 Information
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
Nonstandard SMD
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
10V
Voltage - Breakdown (Min):
11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
383A
Power - Peak Pulse:
6500W (6.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)