Microchip Technology MXLSMCJ70CAE3/TR
Part No.:
MXLSMCJ70CAE3/TR
Package:
DO-214AB, SMC
Description:
TVS 70V 5% 1500W BI
Shipping
MXLSMCJ70CAE3/TR Information
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
SMCG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
70V
Voltage - Breakdown (Min):
77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
13.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)