Microchip Technology MXLSMCG8.5CA/TR
Part No.:
MXLSMCG8.5CA/TR
Package:
DO-215AB, SMC Gull Wing
Description:
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMCG
Shipping
MXLSMCG8.5CA/TR Information
Package/Case:
DO-215AB, SMC Gull Wing
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
8.5V
Voltage - Breakdown (Min):
9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
104.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)