Microchip Technology MXLSMCG58AE3/TR
Part No.:
MXLSMCG58AE3/TR
Package:
DO-215AB, SMC Gull Wing
Description:
TVS 58V 5% 1500W UNI
Shipping
MXLSMCG58AE3/TR Information
Package/Case:
DO-215AB, SMC Gull Wing
Series:
SMCG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
58V
Voltage - Breakdown (Min):
64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
16A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)