Microsemi Corporation MXLPLAD6.5KP90CA
Part No.:
MXLPLAD6.5KP90CA
Description:
TVS DIODE 90VWM 146VC PLAD
Shipping
MXLPLAD6.5KP90CA Information
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
90V
Voltage - Breakdown (Min):
100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
44.5A
Power - Peak Pulse:
6500W (6.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)