Microsemi Corporation MXLPLAD6.5KP70CAE3
Part No.:
MXLPLAD6.5KP70CAE3
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Category:
TVS Diodes
Package:
Nonstandard SMD
Description:
TVS DIODE 70VWM 113VC PLAD
Shipping
MXLPLAD6.5KP70CAE3 Information
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Package/Case:
Nonstandard SMD
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
70V
Voltage - Breakdown (Min):
77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
57.5A
Power - Peak Pulse:
6500W (6.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)