Microsemi Corporation MXLPLAD6.5KP54AE3
Part No.:
MXLPLAD6.5KP54AE3
Description:
TVS DIODE 54VWM 87.1VC PLAD
Shipping
MXLPLAD6.5KP54AE3 Information
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
54V
Voltage - Breakdown (Min):
60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
74.8A
Power - Peak Pulse:
6500W (6.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)