Microsemi Corporation MXLPLAD6.5KP51A
Part No.:
MXLPLAD6.5KP51A
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Description:
TVS DIODE 51VWM 82.4VC PLAD
Shipping
MXLPLAD6.5KP51A Information
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Product Status:
Obsolete
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
51V
Voltage - Breakdown (Min):
56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
78.8A
Power - Peak Pulse:
6500W (6.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)