Microsemi Corporation MXLPLAD6.5KP170A
Part No.:
MXLPLAD6.5KP170A
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Description:
TVS DIODE 170VWM 275VC PLAD
Shipping
MXLPLAD6.5KP170A Information
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Product Status:
Obsolete
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
170V
Voltage - Breakdown (Min):
189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
23.6A
Power - Peak Pulse:
6500W (6.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)