Microchip Technology MXLP4KE10A/TR
Part No.:
MXLP4KE10A/TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Description:
TVS 10V 5% 400W UNI
Shipping
MXLP4KE10A/TR Information
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
DO-204AL, DO-41, Axial
Series:
P4KE
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
8.55V
Voltage - Breakdown (Min):
9.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
14.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
28A
Power - Peak Pulse:
400W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C