MX25V8006EM1I-13G.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | MX25V8006EM1I-13G |
| Manufacturer | Macronix |
| Series | MX25xxx05/06 |
| Package/Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Packaging | Tube |
| Product Status | Not For New Designs |
| Programmable | Verified |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Memory Format | FLASH |
| Technology | FLASH - NOR |
| Memory Size | 8Mbit |
| Memory Organization | 1M x 8 |
| Memory Interface | SPI |
| Clock Frequency | 75 MHz |
| Write Cycle Time - Word, Page | 300µs, 5ms |
| Access Time | - |
| Voltage - Supply | 2.35V ~ 3.6V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 8-SOP |
The following parts include "MX25V8006EM1I-13G" in Silicon Labs MX25V8006EM1I-13G.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.