MX25R4035FZUIL0.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | MX25R4035FZUIL0 |
| Manufacturer | Macronix |
| Series | MXSMIO™ |
| Package/Case | 8-UFDFN Exposed Pad |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Programmable | Not Verified |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Memory Format | FLASH |
| Technology | FLASH - NOR |
| Memory Size | 4Mbit |
| Memory Organization | 512K x 8 |
| Memory Interface | SPI - Quad I/O |
| Clock Frequency | 33 MHz |
| Write Cycle Time - Word, Page | 100µs, 10ms |
| Access Time | - |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 3.6V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 8-USON (2x3) |
The following parts include "MX25R4035FZUIL0" in Silicon Labs MX25R4035FZUIL0.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.