Samtec Inc. MTSW-204-09-T-S-535
Part No.:
MTSW-204-09-T-S-535
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 5.08MM
Shipping
MTSW-204-09-T-S-535 Information
Pitch - Mating:
0.200" (5.08mm)
Contact Length - Mating:
0.535" (13.59mm)
Contact Length - Post:
0.095" (2.41mm)
Overall Contact Length:
0.730" (18.54mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A