Samtec Inc. MTSW-204-07-T-S-240
Part No.:
MTSW-204-07-T-S-240
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 5.08MM
Shipping
MTSW-204-07-T-S-240 Information
Pitch - Mating:
0.200" (5.08mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.240" (6.10mm)
Contact Length - Post:
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length:
0.430" (10.92mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A