Samtec Inc. MTSW-204-07-T-S-130
Part No.:
MTSW-204-07-T-S-130
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 5.08MM
Shipping
MTSW-204-07-T-S-130 Information
Pitch - Mating:
0.200" (5.08mm)
Number of Positions:
4
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.130" (3.30mm)
Contact Length - Post:
0.200" (5.08mm)
Overall Contact Length:
0.430" (10.92mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A