Samtec Inc. MTSW-204-07-T-S-110-RA
Part No.:
MTSW-204-07-T-S-110-RA
Description:
CONN HEADER R/A 4POS 5.08MM
Shipping
MTSW-204-07-T-S-110-RA Information
Pitch - Mating:
0.200" (5.08mm)
Number of Positions:
4
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Contact Length - Mating:
0.110" (2.79mm)
Contact Length - Post:
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length:
Insulation Height:
0.119" (3.02mm)
Current Rating (Amps):
3A