Samtec Inc. MTSW-203-27-T-S-200
Part No.:
MTSW-203-27-T-S-200
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 5.08MM
Shipping
MTSW-203-27-T-S-200 Information
Pitch - Mating:
0.200" (5.08mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.200" (5.08mm)
Contact Length - Post:
1.030" (26.16mm)
Overall Contact Length:
1.330" (33.78mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A