Samtec Inc. MTSW-203-23-L-S-245
Part No.:
MTSW-203-23-L-S-245
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 5.08MM
Shipping
MTSW-203-23-L-S-245 Information
Pitch - Mating:
0.200" (5.08mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.245" (6.22mm)
Contact Length - Post:
0.100" (2.54mm)
Overall Contact Length:
0.445" (11.30mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Current Rating (Amps):
3A