Samtec Inc. MTSW-203-07-T-S-110-LA
Part No.:
MTSW-203-07-T-S-110-LA
Description:
CONN HEADER R/A 3POS 5.08MM
Shipping
MTSW-203-07-T-S-110-LA Information
Pitch - Mating:
0.200" (5.08mm)
Number of Positions:
3
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Termination:
Kinked Pin, Solder
Contact Length - Mating:
0.110" (2.79mm)
Contact Length - Post:
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length:
Insulation Height:
0.119" (3.02mm)
Contact Finish - Mating:
Tin
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A