Samtec Inc. MTSW-202-24-G-S-255
Part No.:
MTSW-202-24-G-S-255
Description:
CONN HDR .100" 2POS
Shipping
MTSW-202-24-G-S-255 Information
Pitch - Mating:
0.200" (5.08mm)
Number of Positions:
2
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.255" (6.48mm)
Contact Length - Post:
0.125" (3.18mm)
Overall Contact Length:
0.480" (12.19mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A