Samtec Inc. MTSW-202-22-G-S-395
Part No.:
MTSW-202-22-G-S-395
Description:
CONN HDR .100" 2POS
Shipping
MTSW-202-22-G-S-395 Information
Pitch - Mating:
0.200" (5.08mm)
Number of Positions:
2
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.395" (10.03mm)
Contact Length - Post:
0.135" (3.43mm)
Overall Contact Length:
0.630" (16.00mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A