Samtec Inc. MTSW-202-22-G-S-388
Part No.:
MTSW-202-22-G-S-388
Description:
CONN HEADER VERT 2POS 5.08MM
Shipping
MTSW-202-22-G-S-388 Information
Pitch - Mating:
0.200" (5.08mm)
Number of Positions:
2
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.388" (9.86mm)
Contact Length - Post:
0.142" (3.60mm)
Overall Contact Length:
0.630" (16.00mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A