Samtec Inc. MTSW-202-11-L-S-695
Part No.:
MTSW-202-11-L-S-695
Description:
CONN HEADER VERT 2POS 5.08MM
Shipping
MTSW-202-11-L-S-695 Information
Pitch - Mating:
0.200" (5.08mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.695" (17.65mm)
Contact Length - Post:
0.135" (3.43mm)
Overall Contact Length:
0.930" (23.62mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A