Samtec Inc. MTSW-202-11-G-S-740
Part No.:
MTSW-202-11-G-S-740
Description:
CONN HEADER VERT 2POS 5.08MM
Shipping
MTSW-202-11-G-S-740 Information
Pitch - Mating:
0.200" (5.08mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.740" (18.80mm)
Contact Length - Post:
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length:
0.930" (23.62mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A