Samtec Inc. MTSW-202-10-G-S-150
Part No.:
MTSW-202-10-G-S-150
Description:
CONN HEADER VERT 2POS 5.08MM
Shipping
MTSW-202-10-G-S-150 Information
Pitch - Mating:
0.200" (5.08mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.150" (3.81mm)
Contact Length - Post:
0.580" (14.73mm)
Overall Contact Length:
0.830" (21.08mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A