Samtec Inc. MTSW-202-09-T-D-515
Part No.:
MTSW-202-09-T-D-515
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 5.08MM
Shipping
MTSW-202-09-T-D-515 Information
Pitch - Mating:
0.200" (5.08mm)
Number of Positions:
4
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.515" (13.08mm)
Contact Length - Post:
0.115" (2.92mm)
Overall Contact Length:
0.730" (18.54mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:
Tin
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A