Samtec Inc. MTSW-202-09-L-S-430-RA
Part No.:
MTSW-202-09-L-S-430-RA
Description:
CONN HEADER R/A 2POS 5.08MM
Shipping
MTSW-202-09-L-S-430-RA Information
Pitch - Mating:
0.200" (5.08mm)
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Contact Length - Mating:
0.430" (10.92mm)
Contact Length - Post:
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length:
Insulation Height:
0.119" (3.02mm)
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A