Samtec Inc. MTSW-202-08-G-S-360
Part No.:
MTSW-202-08-G-S-360
Description:
VARIABLE HEIGHT PCB HEADER STRIP
Shipping
MTSW-202-08-G-S-360 Information
Pitch - Mating:
0.200" (5.08mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.360" (9.14mm)
Contact Length - Post:
0.070" (1.78mm)
Overall Contact Length:
0.530" (13.46mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A