Samtec Inc. MTSW-202-07-S-S-228
Part No.:
MTSW-202-07-S-S-228
Description:
CONN HEADER VERT 2POS 5.08MM
Shipping
MTSW-202-07-S-S-228 Information
Pitch - Mating:
0.200" (5.08mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.228" (5.80mm)
Contact Length - Post:
0.102" (2.60mm)
Overall Contact Length:
0.430" (10.92mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A