Samtec Inc. MTSW-109-23-T-S-238
Part No.:
MTSW-109-23-T-S-238
Description:
CONN HEADER VERT 9POS 2.54MM
Shipping
MTSW-109-23-T-S-238 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.238" (6.05mm)
Contact Length - Post:
0.107" (2.71mm)
Overall Contact Length:
0.445" (11.30mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A