Samtec Inc. MTSW-109-08-T-S-285
Part No.:
MTSW-109-08-T-S-285
Description:
CONN HEADER VERT 9POS 2.54MM
Shipping
MTSW-109-08-T-S-285 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.285" (7.24mm)
Contact Length - Post:
0.145" (3.68mm)
Overall Contact Length:
0.530" (13.46mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A