Samtec Inc. MTSW-109-08-T-S-195
Part No.:
MTSW-109-08-T-S-195
Description:
CONN HEADER VERT 9POS 2.54MM
Shipping
MTSW-109-08-T-S-195 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.195" (4.95mm)
Contact Length - Post:
0.235" (5.97mm)
Overall Contact Length:
0.530" (13.46mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A