Samtec Inc. MTSW-108-24-T-S-276
Part No.:
MTSW-108-24-T-S-276
Description:
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
Shipping
MTSW-108-24-T-S-276 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.276" (7.00mm)
Contact Length - Post:
0.104" (2.64mm)
Overall Contact Length:
0.480" (12.19mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A