Samtec Inc. MTSW-108-24-T-S-235
Part No.:
MTSW-108-24-T-S-235
Description:
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
Shipping
MTSW-108-24-T-S-235 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.235" (5.97mm)
Contact Length - Post:
0.145" (3.68mm)
Overall Contact Length:
0.480" (12.19mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A