Samtec Inc. MTSW-108-24-T-S-120-RA
Part No.:
MTSW-108-24-T-S-120-RA
Description:
CONN HEADER R/A 8POS 2.54MM
Shipping
MTSW-108-24-T-S-120-RA Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Contact Length - Mating:
0.120" (3.05mm)
Contact Length - Post:
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length:
Insulation Height:
0.119" (3.02mm)
Current Rating (Amps):
3A