Samtec Inc. MTSW-108-22-T-S-300
Part No.:
MTSW-108-22-T-S-300
Description:
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
Shipping
MTSW-108-22-T-S-300 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.300" (7.62mm)
Contact Length - Post:
0.230" (5.84mm)
Overall Contact Length:
0.630" (16.00mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A