Samtec Inc. MTSW-108-10-T-S-565
Part No.:
MTSW-108-10-T-S-565
Description:
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
Shipping
MTSW-108-10-T-S-565 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.565" (14.35mm)
Contact Length - Post:
0.165" (4.19mm)
Overall Contact Length:
0.830" (21.08mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A