Samtec Inc. MTSW-108-10-T-S-560
Part No.:
MTSW-108-10-T-S-560
Description:
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
Shipping
MTSW-108-10-T-S-560 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.560" (14.22mm)
Contact Length - Post:
0.170" (4.32mm)
Overall Contact Length:
0.830" (21.08mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A