Samtec Inc. MTSW-108-10-T-S-056
Part No.:
MTSW-108-10-T-S-056
Description:
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
Shipping
MTSW-108-10-T-S-056 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.056" (1.42mm)
Contact Length - Post:
0.674" (17.12mm)
Overall Contact Length:
0.830" (21.08mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A