Samtec Inc. MTSW-108-09-T-S-420
Part No.:
MTSW-108-09-T-S-420
Description:
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
Shipping
MTSW-108-09-T-S-420 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.420" (10.67mm)
Contact Length - Post:
0.210" (5.33mm)
Overall Contact Length:
0.730" (18.54mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A